Bentonitowe maty – jaka jest ich konstrukcja

Odpowiednia ochrona przed wodą i wilgocią jest ogromnie ważna dla długoterminowej trwałości rozmaitych obiektów przemysłowych i budynków. Dopuszczenie do tego, aby wilgoć dostała się do środka to niebezpieczeństwo nie tylko uszkodzenia konstrukcji i narażenia na korozję, ale też i rozmaite kłopoty związane z niszczonym wyposażeniem. Z tego też powodu bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie przed oddziaływaniem wilgoci, przy użyciu najróżniejszych metod. Wśród nich w ostatnich czasach coraz większą popularnością cieszą się maty bentonitowe. Głównie są one bardzo skuteczne, co wraz z niewysokimi kosztami zapewniają skuteczną i trwałą ochronę. Takie maty wytwarzane są za pomocą nowatorskiej metody igiełkowania, w jakiej warstwy takiej maty zespajane są ze sobą za pomocą niewielkich igieł, co daje duże zespolenie i jednorodny rozkład bentonitu we wnętrzu.

Takich warstw w standardowych matach jest jedynie trzy, choć na rynku występują również inne rozwiązania. Warstwy zewnętrzne stanowi mocna i wytrzymała geotkanina. Dysponuje ona obniżoną przepuszczalnością, a przy tym jest dość odporna na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu w standardowych zastosowaniach nie ma szczególnego ryzyka jakiś przypadkowych uszkodzeń, i takie rozwiązanie z powodzeniem być może stosowane. Jeśli pojawi się taka potrzeba, to kupić też można maty mające dodatkową warstwę polimeru, jaki znacząco zwiększa wytrzymałościowe parametry.

Między dwiema warstwami geotkaniny umieszczona jest cienka warstwa bentonitu sodowego. Ten materiał cechuje duża pochłanialność wody, i w procesie tym zamienia się on w uszczelniający żel. Żel ten przenika do wszystkich szczelin fundamentów czy murów, i chroni dzięki temu przed wnikaniem do wnętrza wody. Bentonitowe maty są z powodzeniem wykorzystywane do izolowania domów, obiektów przemysłowych i innych budowli, stosować je także można w zbiornikach retencyjnych czy wałów przeciwpowodziowych. Jeśli ktoś będzie chciał się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat, to może w wyszukiwarce podać hasło bentonite mat i przeglądnąć otrzymane wyniki.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz