Podstawowe informacje w temacie certyfikatu energetycznego

Główne wiadomości w temacie certyfikatu energetycznego można znaleźć na stronie certyfikat-energetyczny24.pl. Świadectwo charakterystyki energetycznej ukazuje zapotrzebowanie nieruchomości na energię konieczną do: ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz klimatyzacji i oświetlenia. Dodatkowo dookreśla on źródła pochodzenia energii oraz wytwarzanie CO2 przez dany obiekt. Przedłożone certyfikaty energetyczne umożliwia ustawienie obiektu w klasyfikacji energetycznej według energii niezbędnej do prosperowania lokalu użytkowego, z uwzględnieniem zastosowanych rozwiązań związanych z konstrukcją i instalacjami.

Świadectwo to stanowi nową część dokumentacji technicznej obiektu. Obowiązujące przepisy wprost wskazują, że świadectwo energetyczne powinien mieć każdy dom, mieszkanie, lokal o charakterze usługowym, bądź magazyn. Firma wystawi dla zleceniodawców taki dokument w terminie od trzech do 5 dni, bądź nawet w dobę, jeżeli ktokolwiek tego potrzebuje.

Z tego powodu dotychczasowi zleceniodawcy są bardzo usatysfakcjonowani ze współpracy. Każde wystawione świadectwo jest zapisane w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków oraz otrzymuje spersonalizowany numer. Certyfikaty wykonane przez inżynierów którzy mają do tego adekwatne pełnomocnictwa są zgodne z bieżącym prawem. Kiedy świadectwo energetyczne nie zostanie dla konkretnego budynku wykonane, to właściciel może dostać grzywnę oraz zakaz zawierania umów powiązanych z nieruchomościami. Opracowane świadectwo energetyczne jest ważne przez 10 lat od chwili wykonania lub do czasu, w którym w określonym budynku będą przeprowadzane zmiany termomodernizacyjne.

Świadectwa sporządzane są zarówno w formie elektronicznej, ale też jako wydruk. Są one respektowane przez notariuszy, kierowników budowy, agencje nieruchomości, jak i przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Jest to nieodłączna część dokumentacji dołączonej do wynajmu, sprzedaży lub pozwoleń na użytkowanie budynku.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz