Szafa serwerowa – na jakie aspekty zwracać uwagę przy wyborze

Aktualnie normą jeśli chodzi o trzymanie sprzętu sieciowego i serwerów są szafy typu rack. Wynika to przede wszystkim z bardzo dużej praktyczności tego typu rozwiązania, co ułatwia zarządzanie wszelkimi urządzeniami oraz kablami. Aby jednak wszystko faktycznie funkcjonowało tak jak należy, to taka szafa musi być odpowiednio dobrana. Na rynku dostępnych jest wiele gotowych modeli, a jeżeli będzie taka potrzeba nie powinno być również problemów aby zrobić odpowiedni na zamówienie. Dlatego na pewno uda się coś odpowiedniego znaleźć, ale na początku trzeba się dobrze zastanowić czego się szuka.

Najważniejsza sprawa to ustalenie, jaki rozmiar ma mieć kupowana szafa stojąca rack. Tu najprostszą opcją będzie dokładne zmierzenie wysokości wszystkich urządzeń które znajdą się we wnętrzu, i dodanie mniej więcej 30 procent zapasu. To sprawdzi się jednak w sytuacji, gdy nie planuje się już żadnej rozbudowy. Jeżeli w szafie w przyszłości mają pojawić się dodatkowe komputery czy routery, to od razu najlepiej przyjąć więcej zapasu, niż później musieć wymieniać wszystko. Sporo osób podczas wyboru sugeruje się jedynie wysokością, nie zwracając uwagi na całkowitą głębokość, a ta jest też ważna. Zarówno z przodu jak i z tyłu będą się przecież znajdować kable, do których raczej być powinien w miarę dobry dostęp. Lepsze wersje szaf mają dwie sekcje, co umożliwia dostęp z tyłu bez konieczności demontowania urządzeń.

Następną istotną rzeczą, na jaką pasuje zwrócić uwagę, są wszelakie akcesoria i wyposażenie. Wytwórcy dają tu naprawdę dużo możliwości, dzięki czemu można dopasować taką szafę dokładnie do tego, co się potrzebuje. Zamki na pewno się przydadzą w przypadku, kiedy do takiej szafy mogłyby mieć dostęp jakieś nieuprawnione osoby, co zagwarantuje odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Jeśli taka szafa będzie stała w miejscu, w którym mogą wystąpić różne zanieczyszczenia, to pomyśleć można o wyższej klasie szczelności. Podczas pracy ze sprzętem mogą się też przydać zdejmowane panele boczne, dzięki jakim nie będzie trzeba wyciągać wszystkiego ze środka.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz