Holandia jest jednym z najpopularniejszych krajów, w których pracują nasi rodacy. Jest do niej szybki i łatwy dojazd, a wysokie zarobki sprawiają, że niejednokrotnie wyjeżdżają tam pełne rodziny. Jednak jeśli jest się zatrudnionym tam legalnie, to trzeba pamiętać o tym, aby prawidłowo się rozliczyć w obu urzędach skarbowych, czyli polskim i holenderskim. Nasze przepisy podatkowe działają bowiem w taki sposób, że w dużej części przypadków rozliczenie jest podwójne. Przede wszystkim to dotyczy posiadających rezydencję w Polsce.
Pod tym hasłem kryje się mieszkanie na terenie naszego kraju przynajmniej 183 dni na rok, albo posiadanie tutaj centrum interesów osobistych. O tej ostatniej kwestii wielu pracowników nie pamięta, wydaje im się że skoro przebywają w Holandii przez większość czasu, to nie obowiązuje ich ten przepis. Tak więc widać od razu że rozliczenia podatku holandia to nie jest wcale prosta i szybka rzecz, i należy orientować się w tym wszystkim odpowiednio aby nie popełnić jakiegoś błędu. Z reguły powinno to wyglądać tak, że najpierw pracownik będzie się rozliczał w urzędzie skarbowym w Holandii, potem w polskim, a na koniec wystąpić może o ewentualny zwrot podatku.
Tak więc ostatecznie podatek w Holandii będzie zwrócony, lecz może to trwać nawet kilkanaście miesięcy. Jeżeli ktoś podejmie się wyzwania, to całością rozliczenia może się zająć samemu, choć od razu należy powiedzieć, że będzie to wymagało to zdobycia odpowiedniej wiedzy. Inną możliwością będzie jakieś dobre biuro podatkowe holandia, które wszystkim się zajmie. Wystarczy dostarczyć do niego komplet dokumentów otrzymanych od holenderskiego pracodawcy, żeby sprawę mieć praktycznie załatwioną.
Dużym plusem współpracy z biurem księgowym będzie to, że jego pracownicy znają bardzo dobrze wszystkie kruczki prawne, i mogą doradzić najlepsze rozwiązania. W praktyce zatrudnienie biura opłaca się też finansowo, jeżeli się spoglądnie na księgowy holandia cennik, to wcale dużo się nie zapłaci, a odpadnie mnóstwo pracy przy wypełnianiu dokumentów.